DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN ARAYIN 0505 831 29 03

Kıbrısta Öğrenci Olmak

EMRAH ADAKLI
13.03.2017

KIBRISTA ÖĞRENCİ OLMAK

 

Üniversite öğrenci adaylarının en merak ettiği konulardan biri Kıbrıs`ta öğrenciliğin nasıl olduğu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, özel üniversiteleri ile ülkemizden pek çok öğrencinin tercih ettiği yerlerden biri. Uluslararası eğitim modeli, yabancı öğrenci profilinin çeşitliliği, doğal güzellikleri birçok öğrenci adayı ve ailelerinin dikkatini çekmekte. Özellikle hem iyi bir eğitim almak isteyen hem de sosyal açıdan kendini yeterli düzeye ulaştırmak isteyen gençler, son zamanlarda Kıbrıs`a oldukça merak sarmış durumdalar. 

Eskiden Kıbrıs hakkında şöyle bir ön yargı söz konusuydu; Kıbrıs`ta üniversite hayatı Türkiye’deki üniversite hayatı ile karşılaştırıldığında oldukça pahalı. Ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversiteleri bu önyargı ve imajı silmeye oldukça kararlı görünüyorlar. Özel üniversitelerde neredeyse yüzde yüze varan burs imkânı ile eğitim masraflarının neredeyse sıfırlanmasının yanında, son yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`ndeki hayat şartlarının da ciddi bir oranda ucuzladığını görüyoruz. Üniversite eğitim harçlarının Türkiye’ deki üniversitelerle kıyasladığınızda neredeyse yarı yarıya daha hesaplı olduğunu görebiliyoruz.

350 bin gibi bir nüfusun yaşadığı KKTC`de 90 bine yakın öğrenci öğrenim görmekte. Bu sayının %70’ i Türkiye’ den gelen öğrencilerden oluşuyor. Hal böyle olunca yavru vatan Kıbrıs için tam bir eğitim adası diyebiliriz. Ucuzlayan hayat şartları ve öğrenci başarısına dayalı, neredeyse yüzde yüze varan burs imkânlarıyla Kıbrıs`a olan ilginin daha da artması beklenmekte.

Peki, nedir bu işin aslı diyenler için Kıbrıs’ta öğrenci olmak üzerine birkaç madde sıralayalım:

Öncelikle bilmelisiniz ki Türkiye’de eğitim alabileceğiniz hemen her bölüm Kıbrıs’ta da var.

Kıbrıs`ta yurtlarda ikamet edebileceğiniz gibi kendi evinizi tutmanız da mümkün. Kiralık 2 odalı bir dairenin fiyatı aşağı yukarı Türkiye` deki daire fiyatlarıyla aynı, hatta birçok şehre göre daha ekonomik. Kiralık bir dairenin aylık bedeli yaklaşık 1000-1200 TL arasında değişebiliyor. 1 daireyi 2 veya 4 öğrenci paylaşabiliyor. Böylece kira miktarı bölünerek daha ekonomik bir barınma sağlanmış oluyor.

Bir öğrencinin dışarıda karnını doyurması da yine Türkiye fiyatlarına yakın. Karnınızı doyurabileceğiniz bir yemek fiyatı 9-10 TL civarında. Lüks, yerel bir restoranta ise 25-30 TL arasında değişebiliyor.

Kıbrıs üniversitelerinin öğrencilere olan olumlu ve korumacı yaklaşımı, Kıbrıs halkına da yansımış durumda. Halk öğrencileri kabulleniyor ve onları benimsiyor.

Türkiye Kıbrıs arasında sefer yapan uçak sayısındaki artışla Kıbrıs`a ulaşım da son zamanlarda oldukça kolaylaşmış halde. Adana, Ankara, Antalya, İstanbul (Atatürk-Sabiha Gökçen), Gaziantep, Hatay, İzmir ve Trabzon illerine direk havayolu seferleri mevcut.

Kıbrıs`ın sıcak iklimi ve doğa harikası mekânları öğrencilere birçok aktivite olanağı sunuyor.

Kıbrıs’taki üniversitelerin eğitim kalitesi Türkiye`deki birçok üniversite ile eşdeğer hatta onlarca üniversiteden daha üstün nitelikte.

Sosyal aktiviteler daha çok kampüste veya kampüs yakınlarında oluyor. Onun haricinde Kıbrıs’ta sosyal hayat daha çok öğrencilerin zaman geçirdiği kafelerden oluşuyor.

Kıbrıs`ta toplu taşıma maalesef çok gelişmiş değil. Öğrenciler genelde üniversitelerin ücretsiz otobüslerinden faydalanıyor. Bu hizmetin dışaında belli saatlerde nadiren kullanabileceğiniz bir toplu taşıma sistemi var; ancak şehir içi ulaşımda araba kiralamak gibi bir imkânınız var. Günlük araba kiralamak Kıbrıs`ta Türkiye şartlarına göre daha uygun.

Hem okuyup hem çalışmak gibi bir hedefi olan öğrenciler için part-time iş olanakları da mevcut; ancak küçük ve kalabalık bir yerleşke olduğunu hesaba katarak şunu söyleyebiliriz ki okuduğunuz üniversitenin kısmi zamanlı çalışan bir öğrencisi olmanız daha avantajlı.

Kıbrıs’ ın en gözde şehri, Güzelyurt’ ta ise bahar ayında portakal, limon ağacı çiçeklerinin mis gibi kokusuyla doğa yürüyüşleri, bölgesel festivaller ile öğrenciler daha sakin güvenli bir huzur ortamında eğitimlerini ve sosyal hayatlarını sürdürebilmenin ayrıcalığını yaşamaktadırlar.

Sonuç olarak Kıbrıs; öğrencilerine hem Akdeniz’ in berrak suyunda, parlayan güneşinin altında doğa harikası bir tatil ortamı ile birlikte güvenli, uluslararası üniversiteleriyle farklı kalitede bir eğitim modelini sunuyor.

Emrah ADAKLI

Yükseköğretim & Kariyer Uzmanı

PAYLAŞShare on Facebook