DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN ARAYIN 0505 831 29 03

Türkiye’ye Araba Götürme

Kıbrıs Plakalı Arabam ile Türkiye’ye gidebilir miyim?

KKTC den araba alabilmek için TC tarafından özel görevlendirilmiş devlet memurları,askerler(rütbeli görev yapan) ve öğrenciler kendi üzerine araç satın alabilirler. Alınan bu araçlarda Türkiye ehliyeti maalesef geçerli değilir. Mevcut Ehliyetiniz ile gerekli prosedürler takip edildikten sonra KKTC ehliyetine dönüştürebilirsiniz.
Peki her şeyim tamam Türkiye’ye gideceğim ve arabamıda götürmek istiyorum diyorsanız şu aşamaları dikkate alınız.
1- Aynı yıl içinde 195 gün KKTC’de kalmış olmak en önemli ususlardan birtanesidir.

2-Lefkoşa’da bulunan Eski KKTC hava yolları binasında hizmet veren Trafik Dairesi Müdürlüğüne aracınıza ait bütün evrakların yaptırılmış olarak başvurmanız gerekmektedir.
Bu kurumda araç çıkış belgesi almanız gerekmektedir. Bu işlem için talep edilen tutar 200-300 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Yanınızda pasaportunuzu ve araç belgelerinizi götürmeyi unutmayın .

NOT: Aracınıza ait trafik cezası olup olmadığını ,aracınızın Türkiye’ye çıkmasında sorun olup olmadığını Lefkoşa Emniyet Müdürlüğüne sorun .

3- Gemi yolu ile Türkiye’ye gideceğiniz için aracınıza ve kendinize bilet kestirmeniz gerekmektedir. Bu işlem sadece bilet alma işlemidir. Herhangi bir belge veya prosedür gerektirmez.

4- Yolculuk tarihiniz geldiği gün biletinizde yer alan saatten mümkün olduğunca 2-3 saat erken gitmeye çalısın .
Limana aracınız ile geldiğinizde liman giriş kapısında pasaport ve araç çıkışı için almış olduğunuz evraklar kontrol edilecektir .

Kontrol işlemleri bittikten sonra limanın içinde yer alan gemi acentenizden pasaportunuz ile birlikte aracınıza ve size ait biletlerinizi teslim alınız.

Sonrasında aracınızın basına giderek aracınızı gemiye bindirmek üzere geminin yanına gidiniz. Sıranız geldiğinde biletlerinizi görevliye veriniz ve ardından tarif edildiği gibi aracınızı gemide parkediniz.

5-Geminiz ile Mersin Limanına geldikten sonra aracınızı gemiden indirip uygun bir yere parkediniz.
Sonrasında diğer yolcular gibi pasaport kontrol noktasından geçiniz.
Dışarıda bulunan kulubelere ilerleyerek sigorta acentenizden sigortanızı çıkarttırınız ve araç kaydını yaptırınız.
Araç sigortası salon araçlar için 395 tl dir.
Bu işlemler sonrasında aracınızın başına gidiniz ve maliye çalısanlarının aracınızı kontrol etmesi için bagaj ve kapıları açınız.
Limandaki işlemleriniz bittikten sonra limandan çıkış yapabilirsiniz.
Aracınzın Türkiyede nekadar kalacağını araç kayıtta belirtiniz. 2 yıl Türkiye’de KKTC kayıtlı araç kullanabilirsiniz.

 

ÖNEMLİ NOT :
Aracınızı Türkiye’de kullanabilmeniz için de Türkiye’de geçerli bir trafik sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Bu sigortayı Mersin Taşucu limanında bulunan sigorta acentalarında yaptırabileceğiniz gibi işlerinizi hızlandırabilmek adına telefon ile ulaşıp sigorta policenizi hazırlatmanızı öneririrm. Gittiğiniz zaman ücretini ödeyip policenizi hızlı bir şekilde teslim alabilirsiniz.

 

Yazımızı okuduğunuz için kibrisapart.com olarak teşekkür ederiz.

PAYLAŞShare on Facebook