DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN ARAYIN 0505 831 29 03

10 Madde de Kıbrıs

ÜNİVERSİTE ADAYLARININ KIBRIS’A ÖZGÜ BİLMELERİ GEREKEN 10 MADDE

Emrah Adaklı

1. Kıbrıs Afrodit’in doğum yeridir.

Evet, Kıbrıs mitolojik güzel Afrodit’in yani Yunan aşk ve tutkunun tanrıçasının doğum yeri. Afrodit tanrıçalık mertebesine yükselmeden önce batı Kıbrıs’ın başkenti Paphos’un yanındaki bir adada doğup büyümüş.

M.Ö 4. yy’a dayanan Krallar Türbesi’nin bir kısmı da burada bulunuyor. Ayrıca Roma dönemine ait birçok kale, tiyatro, saray, villa gibi arkeolojik kalıntılara da ev sahipliği yapıyor.

2. Kıbrıs’a giderken pasaport gerekir mi?

Kıbrıs’a giderken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz kesinlikle pasaport gerekli değil. TC kimliğiniz ile ama sadece kimliğiniz ile giriş yapmanız yeterli oluyor. Nüfus cüzdanı yerine sürücü belgesi falan geçerli olmuyor.

3. Kıbrıs para birimi

Kuzey Kıbrıs ‘ta yaygın olarak Türk Lirası kullanıyor. Ama zaten çoğu işletme döviz kabul edebiliyor. Hemen hemen tüm bankalar da tüm para birimlerini çevirebiliyor.

4. Kıbrıs vize

Kuzey Kıbrıs’a turistik giriş için vize gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kıbrıs’a sadece nüfus cüzdanlarıyla giriş yapabiliyorlar. Turist olarak 3 aylık süreyi geçirmemeleri gerekiyor. Ayrıca kalış tarihinizden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli bir pasaportunuz olması gerekiyor. TC vatandaşı öğrenciler arzu ederler ise pasaport çıkarabiliyor. Pasaportu olmayan TC vatandaşı öğrenciler güncel öğrenci belgeleri ile rahatça giriş çıkış yapabilirler.

Uluslararası yabancı öğrenci statüsünde olanlar kesinlikle ülkeye pasaport ile giriş yapmaları gerekiyor. Pasaport ile girişten sonra kayıtlı bulundukları üniversitelerin öğrenci işleri müdürlükleri desteği ile oturma(muhaceret) vizesi alıyorlar.

5. Trafik kuralları

Trafik, İngiltere’de olduğu gibi burada da yolun sol tarafından akar.

Araçların direksiyonları ise SAĞ’dadır.

En önemli kural ise, her zaman her şartta sağdan gelen arabaya yol verilir. Bu kural size garip gelsede KKTC halkı bu kuralı istisnasız uygulamaktadır, KKTC’ de trafik lambaları fazla yoktur, bunlar yerine kavşaklar (çember) vardır ve geçiş hakkı her zaman sağdan gelendedir.

6. Elektrik prizleri

Çevirici mutlaka gerekecektir çünkü Kıbrıs aynı İngiltere’de olduğu gibi 3 girişli 240 voltluk prizleri kullanıyor. Dolayısıyla her türlü elektrikli cihaz için bir çevirici adaptör gerekecektir.

7. Kıbrıs Adası coğrafi konumu

1974’den beri Kıbrıs, Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrılmıştır. Ada’nın Kuzey kısmı çoğunlukla Kıbrıslı Türklere, Güney kısmı ise Kıbrıslı Rumlara ait.

Sınır çizgisi Lefke, Güzelyurt’tan Lefkoşa’ya ve oradan Gazimağusa’ya kadar gidiyor. Yeşil çizgi adını verdikleri bölge ve Birleşmiş Milletler tarafından tampon bölge olarak belirlenmiştir. Halen Kuzey ve Güney Kıbrıs arasında politik sürtüşme devam ediyor olsa da sınır geçişlerinde bir problem yaşanmıyor. *TC vatandaşları Güney Kıbrıs Rum tarafına geçiş yapamıyorlar.

8. Konuşulan dil

Kuzey Kıbrıs’ta ana dil olarak Türkçe yaygın olarak konuşuluyor. Eski bir İngiliz sömürgesi olmasından dolayı İngilizce de konuşuluyor. Yolda karşınıza çıkacak işaretler genellikle hem Türkçe hem de İngilizce olacaktır.

9. Giyim kuşam

Kıbrıs’ın giyim tarzı Avrupalılara çok benziyor. Unutmamanız gereken şey kutsal mekanlara(cami, kilise, katedral) girerken erkeklerin uzun pantolon ve uzun kollu kıyafetler giymesi. Kadınların da uzun etek ve yine kollarını kapatacak şekilde uzun kollu elbiseleri tercih etmesi gerekiyor.

Kıbrıs bozulmamış doğal güzellikleri, eşsiz tarihi zenginlikleri ile Akdeniz’de cennet bir ada. Ada orkideleri, endemik bitkileri, Karpaz Milli Parkı’ndaki yabani eşekleri, uçsuz bucaksız kumsalları, Caretta Caretta’ları ve Chelonia Mydos ile doğa harikalarını sevenler için de ideal bir destinasyon olarak öne çıkıyor.

10. Öğrenci cenneti

 

Uluslararası üniversiteleri ile dikkati çeken üniversite adası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 90 binin üzerinde öğrenci eğitim görüyor. Önlisan, lisans, yükseklisans ve doktora programları seçenekleri ile öğrenci nüfus oranının %70’ini Türkiye’ den tercih eden öğrenciler oluşturmaktadır. %20’sini yaklaşık 98 ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmakta, %10’luk profili ise yerel öğrencilerden oluşmaktadır. Kısaca; güven ve huzur dolu, uluslararası eğitim düşünen üniversite adayları için önemli bir fırsat diyebiliriz. 

PAYLAŞShare on Facebook