DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN ARAYIN 0505 831 29 03

Girne’de gezilmesi gereken 5 yer

Kıbrıs’ta gezilecek yerler listesine mutlaka Girne de eklenmeli. Girne gezinizde güne Girne Kalesi’ndenbaşlayabilirsiniz. Kıbrıs’ın önemli müzelerinden biri olan Girne Kalesi’nde St. George Kilisesi, Kırnı Mezarları canlandırmaları, Akdeniz Mezar Kazısı, Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi, sarnıç, zindanlar ve Batık Gemi Müzesi bulunmaktadır.

Girne Kalesi

Vyrsi Köyü kalıntıları, tahmin edeceğiniz üzere tarih öncesinden kalma

Yaklaşık sekiz yüz yaşında olan kalede ondan daha yaşlı bir şey arıyorsanız o da Helenistik döneme ait Girne Batığı’dır. Stockholm Vasa Müzesi’ndeki kadar kusursuz ve güzel görünmese de Girne Batığı’nın 2.300 yaşında olduğunu bilmek bile etkileyici… M.Ö. 300 yılında açık denizde tutulduğu fırtına sonucu Girne Limanı’nın bir mil açığında batan ticaret gemisinin 1970 yılında başlayan çalışmalar sonucunda 12 metrelik kısmı korunmuş.

Girne Batığı

Girne Kalesi’nden hemen sonra Girne Limanı’nda gezmek de güzel olabilir. Liman gece hayatı açısından restoranları, barları ve casinoları ile Girne’nin başlıca eğlence yerlerinden birisi olsa da limanda manzaranın tadını çıkarıp dondurmanızı yiyerek gezmek de son derece ekonomik bir tercih olabilir:)

Girne Limanı gündüz oldukça sakin…

Geceleri ise çok renkli…

Girne’de mutlaka görülmesi gereken bir başka yer ise, limana araba ile yaklaşık 10 dakika uzaklıkta olan Bellapais Manastırı ve Beyaz Giymiş Meryem Ana Kilisesi’dir (Ayia Asproforesha Kilisesi). Bellapais Manastırı gotik sanatın Yakın Doğu’daki en güzel örneği olarak bilinmektedir.

Bellapais Manastırı

Manastırının üst katındaki dikdörtgen tonozlu yemekhane kısmı Gotik sanatın önemli örneklerinden birisi olarak gösterilmektedir. Papazlara yemek yedikleri sırada vaiz vermek için kullanılan kürsü hala yerindedir.

Avlunun öteki ucundaki kilise, yapının günümüze ulaşmış en iyi kısmı imiş. 13. yüzyıldan kalan kilisenin önyüzündeki freskler 15. yüzyılda İtalyan tarzında yapılmış.

Ayia Asproforesha Kilisesi’nin 15. yüzyıldan kalan freskleri

Sırada St. Hilarion Kalesi; nam-ı diğer Disney Şatosu var. Kıbrıs’ta Disneyland olmayabilir ama her filmlerinin başında gördüğümüz meşhur şatosunun Kıbrıs’taki St. Hilarion Kalesi’nden geldiği söylenmektedir. Kale gerçekten de Kıbrıs’ın en yüksek tepelerinden birindedir. Girne’den bakıldığında ulaşılması imkansız gibi görünen dağın en tepesindeki kaleye araba ile yaklaşık 30 dakikada ulaşabildik. Kale Kıbrıs’ın Ortaçağ’a tanıklık etmiş önemli mimari yapılarından birisiymiş. Kale, adalıları Arap akınlarına karşı korumak ve uyarmak için yapılmış.

Disney Şatosu nam-ı diğer St. Hilarion Kalesi

Kale yazın 09:00 – 18:00 (son giriş 17:00) arasında ziyarete açıktır. Açıkçası kale gezisi dik ve uzun bir yokuştan oluştuğundan en az bir saat ayırmanız faydalı olur. Fotoğrafta göreceğiniz üzere kalenin içinde oldukça zorlu parkurlar var, öğle sıcağında kaleyi ziyaret etmek çok akıllıca olmayacaktır.

Sıcaklarda yokuş yukarı yürünecek gibi değil, aman…

Anahtar kelimeler: Kıbrıs’ta gezilecek yerler, Kıbrıs gezilecek yerler, Kıbrıs turları, Kıbrıs’ta nereler gezilir, Kıbrıs’ta neler yapılır, Kıbrıs’ta nereye gidilir, Girne gezilecek yerler, Girne görülececek yerler, Girne gezilmesi gereken yerler, Girne görülmesi gereken yerler, Girne turu, Girne’de gezilecek yerler, Girne’de görülececek yerler, Girne‘de gezilmesi gereken yerler, Girne‘de görülmesi gereken yerler

 

PAYLAŞShare on Facebook